Αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις

28/09/2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Γίνεται γνωστό ότι η ηλεκτρονική υποβολή των  αιτήσεων εισδοχής  για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 παρατείνεται  έως τις 15/10/2021 και επισημαίνεται ότι οι Αιτήσεις με Αρ. Πρωτ. 16/10/2021 δεν θα ληφθούν υπ’ όψιν.

23/09/2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ COVID-19

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΦΕΠΑ

Α. ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΙΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ COVID-19

Ποια συμπτώματα είναι συμβατά με COVID-19;

• Πυρετός
  • Βήχας (συνήθως ξηρός αλλά μπορεί και με απόχρεμψη)
  • Λαχάνιασμα ή δυσκολία στην αναπνοή
  • Κρυάδες
  • Ρίγος (τρέμουλο)
  • Μυαλγίες
  • Κεφαλαλγία
  • Πονόλαιμος
  • Ξαφνική απώλεια γεύσης ή όσφρησης

Τα συμπτώματα εμφανίζονται 2-14 ημέρες μετά την έκθεση στον ιό (συνήθως 3-7 ημέρες).

Β. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΥΠΟΠΤΩΝ ΚΡΟΥΣΜΑΤΩΝ COVID-19 ΣΤΗ ΦΕΠΑ

Ενέργειες εάν κάποιος φοιτητής/φοιτήτρια του ΕΚΠΑ ή άλλος εργαζόμενος ΦΕΠΑ εμφανίσει συμβατά συμπτώματα με λοίμωξη COVID-19

• Εφόσον βρίσκεται σε χώρους του ΕΚΠΑ, φοράει μάσκα (αν δεν την φορά ήδη) και αποχωρεί, αφού πρώτα ενημερώσει την υπηρεσία του/το τμήμα του, προκειμένου να υποβληθεί σε διαγνωστική εξέταση.

Εάν η κατάσταση του/της δεν επιτρέπει την αποχώρησή του:

• Ενημέρωση του Τοπικού Υπεύθυνου COVID-19 ΦΕΠΑ: κ. Ζιάκα Β. , τηλ.: 6948255196 ή 210 7258722-723
  • Απομόνωση σε προκαθορισμένο καλά αεριζόμενο χώρο, μακριά από τους υπόλοιπους φοιτητές/εργαζόμενους
  • Εφαρμογή μάσκας
  • Κλήση του ΕΚΑΒ ή μετάβαση σε νοσοκομείο αναφοράς covid-19

Αν το μοριακό τεστ βγει θετικό:

• Ο φοιτητής –τρια/εργαζόμενος ενημερώνει αμελλητί τον Τοπικό Υπεύθυνο COCID-19 – Διευθυντή ΦΕΠΑ, αναφέροντας τις πιθανές επαφές  και καταθέτει την βεβαίωση του Νοσοκομείου στη ΦΕΠΑ για το αποτέλεσμα προκειμένου να ακολουθήσει έκτακτη απολύμανση, ιχνηλάτιση καθώς και μέριμνα για την σίτιση του φοιτητή το διάστημα των 14 ημερών της καραντίνας.

Γ. ΝΕΑ ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΜΕΤΡΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΙΣ 17/09/2021

• Να τηρούνται όλα τα αναγκαία μέτρα Περιβαλλοντικής Υγιεινής και Καθαριότητας σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους  της εστίας καθώς και περισσότερη προσοχή από τους οικότροφους στην καθαριότητα των δωματίων τους.
  • Θα γίνεται απομόνωση τυχόν διαμένοντος φοιτητή σε φοιτητική εστία που έχει διαγνωστεί θετικός στον covid-19 σε μονόκλινο δωμάτιο, εφόσον δεν διαμένει ήδη σε ένα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες οδηγίες του ΕΟΔΥ.
  • Στο Αναγνωστήριο η είσοδος θα γίνεται:
  1. Με επίδειξη βεβαίωσης εμβολιασμού ή νόσησης.
  2. Με επίδειξη αρνητικού διαγνωστικού αποτελέσματος.
  3. Με υποχρεωτική χρήση μάσκας.

Η Δ/ΝΣΗ ΦΕΠΑ

02/09/2021

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΙΣΔΟΧΗΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Σύμφωνα με τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, σας ενημερώνουμε τα παρακάτω για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022:

• Υποβάλετε την αίτηση εισδοχής ηλεκτρονικά στο https://eprotocol.uoa.gr/ από 01 έως 30-09-2021, συνδεόμενοι είτε με τον λογαριασμό σας στο Παν/μιο, είτε μέσω TAXISnet.
  • Οι αιτήσεις θα πρέπει να υποβάλλονται με όλα τα συνημμένα έγγραφα που ζητούνται χωρίς εκκρεμότητες.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Στην ηλεκτρονική υποβολή, κάθε πιστοποιητικό θα υποβάλλεται με την μορφή ενός (1) ψηφιακού αρχείου που θα περιλαμβάνει όλες τις σελίδες του και ΟΧΙ μόνο την πρώτη. Σε περίπτωση που λείπουν σελίδες από το πιστοποιητικό, η αίτηση θα χαρακτηρίζεται ως ΕΛΛΕΙΠΗΣ.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΤΟΥΣ.

• Η απαιτούμενη υπεύθυνη δήλωση μπορεί να συμπληρωθεί ηλεκτρονικά στον ακόλουθο σύνδεσμο:

ΣΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗ ΑΤΤΙΚΗ.

• Στην θέση της βεβαίωσης σπουδών, οι πρωτοετείς φοιτητές πρέπει οπωσδήποτε να επισυνάψουν το δελτίο επιτυχίας τους, στο οποίο θα φαίνεται το τμήμα εισαγωγής τους στο ΕΚΠΑ αποκλειστικά, διαφορετικά οι αιτήσεις τους δεν θα μπορούν να εξεταστούν.
  • Φοιτητές επιτυχόντες σε άλλη πόλη, οι οποίοι πρόκειται να κάνουν αίτηση μετεγγραφής για τμήμα του ΕΚΠΑ, πρέπει να υποβάλλουν την αίτηση για στέγαση μέσα στην παραπάνω προθεσμία, επισυνάπτοντας το δελτίο επιτυχίας και σημειώνοντας στην παραπάνω Υπεύθυνη Δήλωση ότι είναι σε αναμονή μετεγγραφής στο ΕΚΠΑ.
  • Στο πεδίο του αριθμού Μητρώου σχολής στην αίτηση, οι πρωτοετείς φοιτητές οι οποίοι δεν έχουν ακόμα αριθμό μητρώου θα συμπληρώσουν 0.
  • Φοιτητές άλλων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων έχουν δικαίωμα αίτησης μόνο στην περίπτωση που έχουν αδερφό/ή οικότροφο της Φοιτητικής Εστίας. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να το αναφέρουν στην Υπεύθυνη Δήλωση.
  • Το όριο ηλικίας είναι αυστηρά έως 25 ετών για τους προπτυχιακούς φοιτητές και κατ΄εξαίρεση εξετάζονται οι αιτήσεις μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών έως 30 ετών.
  • Οι αλλοδαποί φοιτητές θα πρέπει να επισυνάψουν τα οικογενειακά και οικονομικά στοιχεία τους από την Πρεσβεία τους, μεταφρασμένα.
  • Οι ομογενείς φοιτητές θα πρέπει να επισυνάψουν τα οικονομικά στοιχεία των γονέων τους και στοιχεία από την Ελλάδα αν κάνουν φορολογική δήλωση.
  • Σε περίπτωση διαζευγμένων γονέων πρέπει να επισυνάψετε το διαζευκτήριο και κυρίως την σελίδα που αναφέρει την επιμέλεια.
  • Το Ε9 είναι υποχρεωτικό και για τους δύο γονείς ακόμη και αν είναι κενό.
  • Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης πρέπει να περιλαμβάνει όλες τις σελίδες.

Το Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης μπορεί να εκδοθεί σε ψηφιακή μορφή στον παρακάτω σύνδεσμο:

Για περισσότερες διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνήσετε στα παρακάτω τηλέφωνα:

• 210-7258723
  • 210-7258679
  • 210-7275555

Επισυνάπτονται:

• Υπόδειγμα αίτησης (ηλεκτρονική υποβολή)
  • Υπεύθυνη Δήλωση

Αποφάσεις Εφορείας και Ανακοινώσεις

Ενημέρωση

Οι αιτήσεις των νέων εισδοχών θα γίνονται δεκτές από την Γραμματεία ΦΕΠΑ από 1/9 έως 30/9 για την κατηγορία των Προπτυχιακών φοιτητών (ανεξαρτήτως έτους φοίτησης) που έχουν εισαχθεί με Πανελλήνιες (βάσει ΚΛΦΕ) Σημειώνουμε ότι οι...

Αποτελέσματα 15 μέχρι 15 από τα συνολικά 15